PaperLab – çevre dostu olmanın yeni tanımı

featured image

Kağıtların geri dönüştürülmesi, şimdiye kadar kıymetli bir kaynağı -suyu- büyük miktarda tüketerek karmaşık mühendislik süreciyle işleyen özel kağıt fabrikalarının alanı olageldi. Ancak bundan böyle işletmeler, uçtan uca ofis içi geri dönüşüme olanak tanıyan yeni Epson PaperLab sistemi sayesinde kullanılmış kağıtlar ve üzerindeki verilerden, doğrudan ofis içinde kurtulabilir. Hepsi bu kadar değil. Teknoloji, geleneksel bir öğütücüye göre gizli belgelerin çok daha güvenli bir şekilde bertaraf edilmesini sağlarken, Kuru Lif teknolojisi de su kullanmadan kağıt geri dönüşümüne olanak tanır.

Kullanıcı açısından, tüm süreç son derece basit. Yapılması gereken tek şey, kullanılmış kağıt tabakalarını makineye yerleştirmek. Makine daha sonra defibre etme işlemine geçer, yani basılı sayfalar iyice öğütülür ve renkler yok edilir. Geri dönüştürülmüş malzeme, basınç altında yeniden birleştirilir ve 297 mm genişliğinde bir kağıt rulosuna aktarılır. Kağıt A4 veya A3 boyutlarında kesilebilir. Ek olarak, kullanıcı, işlem başlamadan önce kağıdın parametrelerini ayarlayabilir; özelleştirilebilir parametreler kağıt kalınlığını, beyazlığını veya rengini (C, M veya Y) değiştirebilir.

Kuru Lif teknolojisi su tasarrufu sağladığı için son derece çevre dostu bir çözümdür. Kullanılmış kağıt makineye yüklendikten sonra ilk sayfalar sadece 3 dakika içinde çıktığından hızlı bir süreçtir de. PaperLab, dış yüklenicilerin yardımı olmadan gerçekleştirilebilecek ofis içi veya evsel geri dönüşümün popülerleştirilmesine yönelik ilk adımdır. Çözüm, geçtiğimiz Mart ayında Hannover’de düzenlenen CeBIT fuarı sırasında Avrupa’da ilk kez görücüye çıktı.