Artırılmış Gerçeklik: 2020’nin Parlayan Yıldızı

Gelişimini etkileyici bir grafikle sürdüren artırılmış gerçeklik, 2020’de altın yılını yaşayacak.

Son yılların en heyecan verici teknolojik gelişmelerinden biri olarak kabul edilen artırılmış gerçeklik teknolojisi (AR) her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu durum, teknoloji sektöründeki yatırım dengesinde ciddi bir değişim olacağının da habercisi konumunda. Sanal gerçekliğin uzun zamandır beklenen inovasyon olarak lanse edildiği yerlerde yakın gelecekte artırılmış gerçeklik ile ilgili çok daha fazla ve pratik uygulamaların yapılması bekleniyor. İşte 2020’nin artırılmış gerçeklik teknolojisine getirecekleri:

Uzaktan Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik pek çok farklı biçimde karşımıza çıksa da uzaktan artırılmış gerçeklik kavramı aralarında en heyecan verici olarak dikkat çekiyor. Artırılmış gerçekliğin genellikle dijital katmanların gerçek dünya zemininde üst üste bindirilmesiyle oluşturulduğu bilinse de uzaktan artırılmış gerçeklik, kullanıcıların dünyanın herhangi bir yerindeki bir artırılmış gerçeklik ile etkileşime girmesini sağlayarak çıtayı daha da yükseltecek.

Artırılmış gerçeklik ile uzaktan bir iş birliği öğrencilerin ve öğretmenlerin etkileşime girme biçiminde ciddi değişiklikleri sağlayabilir. Aynı odada olmalarına gerek kalmadan Uzaktan Artırılmış gerçeklik sayesinde oluşturulmuş bir sınıfı hayal edebiliyor musunuz?

Zenginleştirilmiş bir gerçeklik deneyimi sunan Epson’un mobil görüntüleyici gözlük serisi Moverio da yeni teknoloji trendinin en çok tercih edilen ürünlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Drone cihazlarını kullanmak için geliştirilen çeşitli alternatifleriyle sektöründe yenilikçi bir noktaya oturan Moverio serisi Epson’un Si-OLED teknolojisiyle fark yaratıyor.

Pratik Uygulamalar

2020 ile birlikte artırılmış gerçeklik teknolojisinin mühendislik, sağlık ve eğitim gibi sektörlere daha fazla nüfuz etmesi beklenirken, artırılmış gerçekliğin pratik uygulamalarının oyun ve iletişim alanında geniş bir kapsama ulaşması hedefleniyor.

Mühendislerin görüş alanlarını canlı olarak görmesini sağlayan, hangi makinenin nasıl çalıştırılacağına ait görsel talimatlar veren uygulamalar 2020 ile birlikte daha fazla kullanılmaya başlanacak. Sağlık sektöründe ise doktorların hastaların damar yollarını daha kolay bulmasına olanak verecek artırılmış gerçeklik uygulamaları deneyimlenmeye başlanacak.

5G Artırılmış Gerçekliğe Güç Katacak

2020’de hayatımıza girmesi beklenen 5G teknolojisi de artırılmış gerçekliğin etkinliği artıracak faktörlerden birisi olarak görülüyor. Katlanarak daha hızlı yükleme süreleri ve kullanıcılar için yüksek uygulama hızları vaat eden 5G teknolojisi, geliştiricilerin artırılmış gerçeklik için tasarladıkları uygulamalarda daha geniş ve yaratıcı düşünmelerine olanak verecek.