İş yerinde bilgi güvenliğini artırın

Siber suçlar, dünyadaki her şirketin en büyük endişesidir. Bu biraz abartı gibi görünebilir, ama işyeri güvenliği artık iş ve bilişimle ilgili alınan kararların bir parçası haline geldi. Ortaya çıkan tehditleri ele alma ihtiyacı, gelecekte bu alanda daha fazla çalışma yapılmasına yol açacak.

İşletmeler ağ güvenliği konusunda oldukça dikkatli davranmaya çalışırlar, ancak doğrudan ağlarına bağlı olan birçok yazdırma cihazının getirdiği olası riskleri göz ardı ederler. Geçtiğimiz yıl içinde, beş işletmeden üçü siber güvenlik konusunda bilgi, danışmanlık veya rehberlik hizmeti talep etmiştir.

Yazdırma güvenliği söz konusu olduğunda, kurumlardaki ağa bağlı yazıcıların ortalama %44’ü  yazıcının belleğinde saklanan verilere izinsiz erişim açısından güvenli değildir. Günümüzde bu yazıcıların ve çok işlevli yazıcıların (MFP), bir şirketin bilişim operasyonlarının güvenliğindeki en zayıf ‘bilinen’ halkalar olmasına yol açar.

Müşterinizin kurumu, kapsamlı güvenlik politikalarının bir parçası olarak yazıcılara öncelik veriyor mu? Eğer vermiyorsa, belki de artık vermesi gerekiyor.

Epson olarak, güvenli baskı çözümleri geliştirmek amacıyla çeşitli ortaklarımızla birlikte çalışarak, siber saldırı tehdidinin güvenilir basit çözümlerle en aza indirilmesini sağlıyoruz. Bu nedenle, müşterinizin yazıcılarını güvenli ve emniyetli hale getirmenize yardımcı olacak kısa bir Epson çözümleri listesi hazırladık.

  1. Epson Print Admin

Sunucu tabanlı bir çözüm olan bu sistem, kart okuyucular, kullanıcı adları, şifreleri ve PIN kodlarıyla kullanıcı kimlik doğrulaması yaparak güvenli bir yazdırma, tarama ve kopyalama ortamı sağlar. Ayrıca ‘tara ve bana gönder’ gibi ek özellikler sunar; üretkenliği, çevreye yönelik hedefleri ve verimliliği arttıran, kullanıcıyı eğitici bildirimler ve geliştirilmiş yönetme araçları sağlar. Bu avantajların hepsi, müşterinizin bir veya iki cihazda ücretsiz olarak kullanabilmesi içindir.

  1. Yetkili kullanıcılar için PIN kodu güvenliği

Müşterinizin kısıtlı süreler içinde, örneğin gün sonunda, ay sonunda veya sürekli olarak çok sayıda çıktı alması gerekiyorsa Epson’un bu ihtiyaca yönelik doğru bir çözümü var. Yazdırma işlerini yazıcının Sabit Disk Sürücüsüne basit bir şekilde kaydedip sistemin büyük çaplı yazdırma işlemini yönetmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede tekrar çıktı almak için bir bilgisayara ihtiyaç duymazlar, yazıcı bir “talep üzerine yazdırma” cihazına dönüşür ve yazdırma işi yazıcının Sabit Disk Sürücüsünde kayıtlı olduğu için ağda aşırı yüklenme olmaz.

  1. Epson yazıcı sunucusu IP sınırlaması

Yazıcı sunucularımız, yazıcının ağ üzerinden erişimini güvenli hale getirmek için IP filtrelemeyi destekliyor. Kolay kurulum sağlayan EpsonNet Config sayesinde, bilişim müdürleri, 16 adede kadar IP adresi tanımlayarak yazıcıya erişime izin verebilir veya engelleyebilir.

  1. EpsonNet Authentication Print

Epson, çıktısı alınan fikri mülkiyete ait veya gizli evrakları koruyan teknolojiyi lazerli yazıcılara getiriyor. Epson lazerli yazıcı modellerinin çoğuyla uyumlu olan EpsonNet Authentication Print, belgelerin sadece, kişisel kartlarını cihazdan geçirerek kimliğini tanıtan kişilere gönderilmesini sağlıyor. Yenilikçi ENSP (EpsonNet Servis Platformu) teknolojisine dayanan EpsonNet Authentication Print, herhangi bir BT ortamına ve mevcut BT güvenlik politikasına hızlı ve verimli bir şekilde uygulanabilmesi için kullanıma hazır bir güvenlik çözümüdür.